Bike in Safety 2020

Bike in Tweed i Stockholm skulle ha firat 10-årsjubileum den 19 september i år. Men så kom Covidden. Så det blev det Bike in Safety istället. Vi fick cykla där vi var och sen lägga upp trevliga bilder under hashtaggen #bikeinsafety2020. Vintagemannen har så många trevliga bilder från vår bikeinssafetyrunda på Österlen som vi nu vill dela med er.

Vi startade i metropolen Örnahusen med att testa cyklar. Sen for vi till Östra Hoby där vi planterade några blommor på kyrkogården. Sen rullade vi i medvinden ner till Skillinge där vi hade fikapaus. Turen avslutades vid havet. Där tog vi ett dopp i det sextongradiga vattnet. Det blev väl en tur på en mil ungefär. Häng med!

Vilken cykel ska vi välja?

Fram med vår tandem – en Union från 1939

Klara, färdiga… Mot östra Hoby

Kafferast i skillinge

Snabbstopp vid gamla bageriet i örnahusen

Ta mig till havet och gör mig till kung!

Vi avslutar med lite stiptease och bilder på badnymfer

Plums i böljan

Gin och tonic

Det var bara två saker vi saknade idag. Det var Hendrick´s Gin och samvaron på Hasselbacken. Men vi fick hålla till godo med vintage-gin och en vegetarisk kristidsmiddag från 1941 här hemma; gräddkokta grönsaker. Något som du kan läsa om på instagramkontot Vintagemannens mat
C Ya in 2021

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s